Anlitade ett hushållsnära företag för att städa Yngstens lägenhet sedan han dött. Jobbet gjordes i måndags och utfördes snabbt och på ett utmärkt sätt.
Tog för givet att skatterabatt skulle utgå men fick veta att så inte är fallet. Dödsbon medges icke skatterabatt. Hade Yngsten däremot anlitat städfirman innan han dog hade han fått rabatt.
Blev först en aning förvånad men tänkte sedan efter. Att inte tillerkänna dödsbon skatterabatt ligger helt i linje med alliansregeringens så kallade arbetslinje.
Åt de döda ingen skatterabatt ty de arbeta icke.
Klart som korvspad.
Det kunde man ju listat ut…………inget arbete inget avdrag…..ska tänka på det innan man går bort att boka både flyttfirma och städfirma…..
Ett klokt drag.
Underbart inlägg, det är det säkert inte många som tänkt på. Ska genast informera de äldre i släkten, he he.
Gör det.